KNEE AND ANKLE PAINS

Knee and ankle pain may be the cause of many medical reasons, but more than we follow from the information obtained from patients according to a sedentary life and as a result of the excess weight the load on the knee and ankle can increase and can make degenerative changes in these regions and can show itself with pain.

The most common causes of knee pain ‘strain  and sprains’ (42%). After these, osteoarthritis (34%) is seen. This is followed by meniscus injuries (9%), collateral (7%) and cross-linkage injuries.

Strain and Sprains

Muscles and joint structures in our body have a certain physiological capacity in terms of movements and movements over these capacities, or overcoming these capacities, such as overweight, old-age conditions can cause  small injuries or inflammatory processes in these structures can be caused. These injuries can cause joint and muscle limitations and may cause painful mobility.

Osteoarthritis

Osteoarthritis (OA) is the oldest known rheumatic disease. The radiological findings of osteoarthritis can be seen in the majority of people over 65 years of age and 80% of those over 75 years of age. The most common knees, hands and hips are held respectively. In a UK study, it was shown that 2.8% of working men and 1.3% of women had to retire due to problems related to osteoarthritis, and that 4-7 million working days per year were lost due to OA or coexistence. In the pathogenesis of osteoarthritis, genetic predisposition, trauma, inflammation, biochemical, metabolic, environmental factors and biomechanical factors are mentioned. OA patients mostly complain of stiffness, instability and loss of function in the joints. It is observed that OA is a major health problem and it is a long-term cause of disability. Osteoarthritis of the knee causes partial disability as it causes problems in activities such as sitting up and climbing, climbing stairs, squatting, standing up and walking. In osteoarthritis, although there is no treatment that regenerates the structural changes and cures the disease, the patient’s pain can be alleviated, the joint functions can be corrected or protected and the functional losses may be limited by the treatment planned for the patient. The goals of treatment in osteoarthritis can be summarized as control of pain and other symptoms, improvement of function, improvement of quality of life and, if possible, reduction of side effects associated with treatment.

Meniscus

The meniscus is located on the top of the tibial bone, biconverse fibrocartilage disc structure. The outermost sections of the menisci, whose sections are in the form of a peninsula, are thick and convex. The meniscus attach two or three horns to the front and back of the bone. The medial one is called internal meniscus and the lateral one is called the external meniscus. The outer meniscus is thicker and the horns are closer to each other.

The meniscus are movable and move forward when the leg is held in the straight position and backward when bent. Elastic fibers in the meniscus structure can easily rotate to their anatomical position after each movement with tight adhesion places in the anterior and posterior horns. In this way they move continuously between two bones which are incompatible with each other and continue their relations.

The most important part of the meniscus tasks is the load transmission. The biomechanical studies showed that the cartilage conveys the loads from the top or bottom to the opposite side in up to 40-90%. When the menisci are removed, the contact area is greatly reduced, which is a ground for future adversities. Learning of this information has shown that we have more reasons for the protection of meniscus. Today, more limited attempts are made for meniscus. Menisci, which have been easily sacrificed by the slightest problem in the past, are now considered the most respected inhabitants of the directory.

In meniscus, the tears are formed during the inhibition of their movements by means of inward or outward rotation. The most common examples of rupture can be given in relation to football. Because soccer players encounter more loadings than normal life in matches or training. While holding the foot on the ground with the crampons of the footballer, he throws or kicks over the slightly twisted knee. The meniscus is overloaded with uncontrolled or abnormal rotation on the knee while the foot is stationary. If sufficient muscle strength cannot meet these burdens, it is inevitable to have a rupture. Therefore, meniscus tears in contact sports usually develop on a slightly twisted knee, with the joint being forced to rotate excessively. The injury occurs in direct proportion to the severity and duration of the injury. With the measures taken over time and the strong muscle structure, this injury is expected to result in a reduction. However, the principle of increasing speed and power in football hasn’t led to a decrease in injury rate.

Acupuncture treatment gives positive results in knee and ankle pain. In the course of treatment, if the patient has excess weight, maintaining weight control will positively affect the course of treatment. Because excess weight is especially felt in the joints and it affects the healing process of the area badly. Acupuncture sessions should be performed once a week for a total of 10-15 sessions. After the treatment period is completed, reminder sessions should be applied at certain periods and when the discomfort is repeated.

KNEE AND ANKLE PAINS” için 26 yorum yapıldı

Profesyonel Flamenko dansçısı ve eğitmenim.17 Yıldır yaptığım zorlu meslek zaman zaman vücut sağlığımda deformasyona ve sakatlığa yol açıyor. Uzun yıllardır Erdem Hoca’nin kontrolünde tedavilerim, hijyenik ortamda, bilimsel yöntemlerle yapılıyor. Eda Hanımın samimi, profesyonel, çözüm odaklı ve hasta moral ve motivasyonu öncelikli tutumu sayesinde güvenle geliyorum, sağlıkla ayrılıyorum.

Erdem Hoca ve ekibine çok teşekkür ederim, koşucuyum ve yarış öncesi yaşadığım sakatlık sebebiyle kendilerine başvurdum. Çok yakın ilgileri ve tedavileri sayesinde kısa zamanda iyileştim. Her sporcuya kesinlikle Erdem Bey’i tavsiye ederim

Dizimden operasyon geçirdiğimde Erdem Bey’den fizik tedavi aldım. 20’ye yakın seans görüşme sağladık. Tedaviden sonra şikayetlerim geriledi. Erdem Bey danışanıyla çok ilgili, yaptığı programlarla gayet iyi olan bir uzman. Kendisi için hep olumlu iyi şeyler söyleyebilirim. Aldığım hizmetten memnun kaldım.

Aşil tendinit şikayetiyle Erdem Hocaya başvurdum elleri dert görmesin,sen ve senin liderliğinde müthiş ekibin ile benim gibi ağrı çekenlere uzun yıllar şifa etmesini diler sevgi ve saygılar sunarım

Kızımın aşil tendonu rahatsızlığı vardı. Süreç içinde baya yardımcı oldular. Hem kendisi hem ekibi doğru yönlendirmelerde bulundular. Hala devam ediyor sürecimiz. Çok ilgili, yaptığı tedaviden de sonuç aldık. Kızımla iletişimi çok iyi. Kızım 1.5-2 saat süren seanslarına sıkılmadan gidip gelebiliyor.

Bir trafik kazasının ardından çok ağır iki diz ameliyatından sonra fizik tedavi için arayışta bulundum. Doktorum tavsiyesiyle Erdem Hocaya geldim. Geldiğimde süreç olarak çok uzun bir zaman bekliyorduk 8 ay gibi…
Fakat Erdem Hocamın başarılı tedavisiyle 5 aylık süreçte normal hayatıma geri dönebildim. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum.

Kliniğe geldiğimde yürümekte bile sıkıntı hissediyordum. Yaklaşık 7 senedir ultra maraton sporu ile ilgilendiğim ve spor nefes almak gibi olduğundan yaşadığım stres ve sıkıntıyı anlatmak çok zor. Aslında umudumda kalmamıştı koşuya dair çünkü çok ağrı yaşamıştım.

Şu an 5. Seansımı aldım. Ağrılarım büyük oranda azaldı ve en güzeli koşabiliyorum. Erdem Hoca, Savaş Hoca, Kübra hocaya sonsuz teşekkürler.

Not: Buradaysanız doğru tanı ve tedaviyi alacaksınız. Emin ellerdesiniz…

Kliniğe diz ameliyatım sonrasın da geldim. Fizik tedaviye yaklaşık 2 ay geciktirmeme rağmen başladığım anda faydasını gördüm. Erdem Bey çok kibar ve çok ilgili. Seanslarda benim ağrı eşiğimi göz önüne alarak ilerledik. Genel olarak hareketlerim daha rahatladı ve ağrılar ciddi oranda azaldı. Önerisi sayesinde tekrar spor yapmaya da başladım. Emekleri için çok teşekkür ediyorum

Savaş Kudas ve Erdem Yörükoğlu’nun yürüttüğü kliniğe L4 ve L5 disklerinde dejenerasyon ve şişme dolayısıyla geldim. Geldiğimde ayakta ve oturarak geçirdiğim süre 2- 2:30 saati aşmıyordu. Günün diğer kısmını yatarak ve ya dinlenerek geçiriyordum. Erdem Bey geniş bilgi dağarcığı ile, herhangi bir yönteme saplanıp kalmadan, vücudumun ihtiyacı neyse ona göre tedavi stratejileri uyguladı. Vücudumun sorun çıkaran dezavantajlı yönlerini tespit edip vücut yapımı değiştirdi. Esneklik kazandırdı ve güçlendirdi. Akut sıkıntı terapi yöntemiyle sıkıntılarımı çabucak atlatmamı sağladı. Şikayetlerimi ön yargısız olarak dikkatle dinleyip değerlendirdi. Hastayı tüm yönleri – psikolojik, fiziksel, yeterlilik , beslenme, günlük yaşantı- ile değerlendiren Erdem Bey geniş birikimi ve tecrübesiyle hastanın durumunun titizlikle ve doğru olarak değerlendirir ve gerekli tedaviyi doğru ve etkin bir şekilde uygular. Tedavi için kapsamlı bir yöntem ve gereç (alet,ekipman) yelpazesine sahiptir. Hastasını yarı yolda bırakmaz ve iyileştirene kadar iyi niyet ve sabırla tedavisine devam eder. Daha önceki tedavilerimde yanlış yönlendirme ve yarı yolda bırakılma gibi durumlarla karşılaşmış bir hasta olarak güvenle tedavime ve egzersizlerime devam etmekteyim. Sayesinde günlük yaşantımı çok daha rahat bir şekilde devam ettirmekteyim. Savaş Kudas ve Erdem Yörükoğlu’nun kliniğinde güvenle tedavi olabilirsiniz. Herkese rahatlıkla tavsiye ederim.

Kliniğe geliş sebebim ciddi bir ayak burkulması ve bağlamarımun kopmasıydı 1 aydır. Ayak bileğimdeki ağrı ve şişknlikten dolayı spor yapamıyordum. Günlük hayatım da bile bileğimde ağrı hissediyordum. Erdem Bey ile fizik tedaviye başladığımda masaj, elekreod ve buz uygulaması gibi bir çok rehabilitasyon ile beraber bileğimin güçlenmesi için denge, kuvvet ve dayanıklılık idmanları da yapıyorduk. Ayak bileğimdeki ağrı hem hafta azalırken. Aynı zamanda da sporcu kabiliyetlerimi de geri kazanıyordum. Tedavimin üçüncü haftasından itibaren ağrı tamamen ortadan kalkmıştı. Ve spora devam edebiliyordum. Erdem Bey ile beraber Savaş Bey’in de bu 4 haftalık tedavide üzerimde çok emeği bulunmuştur. Ayak bileğimin şuan ki halimden çok memnunum. Sonsuz teşekkür ediyorum

Yorum Yapın

× WhatsApp