OSTEOPATHY

Osteopaths are highly qualified health professionals.

Every day more than 30,000 people in the world apply to osteopaths for neck and back pain, joint and muscle problems, sports injuries, recurrent headaches and more. Osteopaths can eliminate the pain in a very short time with the mobilization and manipulation techniques they apply.

Osteopaths apply the holistic treatment concept, that is, they do not focus only on the problematic region and try to normalize the whole body balance by the manual techniques they use.

Osteopaths focus on evaluating the entire body instead of symptomatic treatment. They conclude mainly with their treatment on the musculoskeletal system and organ system. The main purpose is to create a positive effect on the body’s nervous system, circulatory system and lymphatic system.

Dr. Andrew Still is the first person to apply and initiate osteopathy in the United States in the 1800s. He tried to correct blood circulation and body biomechanics using only manual techniques without any medication.

Headache

There are many reasons for headaches. Tensions or stiffness in the muscles or joints in the neck and back can cause headaches. Mobilization applications that can be applied on the tense muscles or relaxation of the blocked back or neck joints can help to reduce headaches.

Foot and Ankle Problems

Foot and ankle are composed of many small bones. The proper functioning of the muscles, ligaments, and fascias around these bones provides the necessary strength and stabilization for the foot and ankle. A problem that may occur in any of these structures can cause foot and ankle distress.

Plantar Fascitis

Pain and inflammation of the plantar fasci. The plantar fascia mainly supports the underfoot arch and is located under the small bones from the heel to the fingertip. Plantar fascitis is generally defined to be a definite pain. It can be just below the heel or in the foot area. When sitting on the ground for a long time after staying in the lying position there is an irresistible pain under the foot and this pain begins to decrease after 1-2 steps. In some cases, where plantar fascia adheres to the bone, bone growth may occur and cause sharp pain in the foot.

Arthritis (Joint Rheumatism)

Arthritis is a condition associated with movement limitation, pain, tenderness and swelling occurring in one or more joints. Romatoitarthritis and Osteoarthritis are the most common types. In addition, there are varieties such as ankylosing spondylitis, pseudo arthritis and reactive arthritis.

Massage, mobilization and manipulation techniques for painful areas can help patients with arthritis. Relieving the joints around the painful joints, relieving the muscles and normalizing the circulation allows the joint movement to be facilitated and the range of motion is increased.

Conditions that can cause foot and ankle pain

Base flattening or flat foot is the flattening of the arch on the inside of the foot. Specifically heel of the shoes wear out very quickly. Flatfoot may cause ankle injuries, achilles tendon problems. It can be seen with foot pains, swelling or knee pain or swelling.

Did you like this? Share it!

OSTEOPATHY” için 3 yorum yapıldı

İlerlemiş bel fıtığı hastasıydım. Kaç kez ağrılarımla uyuyamadım. Daha sonra bir akrabamdan Erdem beyin bu konuda ne kadar iyi olduğunu duydum. Aynı zamanda kendisi A milli futbol takımının fizyoterapisiymiş. O kadar yoğunlar ki ilgili güler yüzlü, sekreter ricamla kısa sürede randevu ayarladı. Erdem beyin uzmanlığı, tecrübesi ve ilgisi sayesinde düzeldim. Şimdi herkese tavsiye ediyorum.

Ben Duru‘nun babasıyım. Erdem bey durunun güçlenmesi ve duruşunu düzeltmesi için yoğun çaba sarfediyor. Klinik dışında da kontrollü bir şekilde egzersizlere devam ediyoruz. Uygulanan sistemden ve Erdem Bey‘in ilgisi ve desteğinde çok memnunuz. Bize gönderdiği destek ve yönlendirme çok önemli. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Diş hekimi olmam ve yoğun tempolu çalışmam sonucu sağ kolumda sıkıntılar başlamıştı. Sonrasında bir de kolumun üzerine düşmem sebebiyle ciddi kas ağrısı, tenisçi dirseği ve o bölgede tendon yırtılması oluştu. El aletlerini ve çekim aletlerini tuttuğumda ciddi ağrılarım oluyordu ve çalışamıyordum. Gittiğim hocalar en az 6 ay dinlenmem gerektiğini ve bu süreçte de calışamayacağımı söylediler. Savaş hocamın muayenesi sonrası Erdem hocamla fizik tedavi, masaj gibi uygulamalar eşliğinde kuvvet ve dayanıklılık idmanlarına başladık. İki hafta sonrasında ağrılarım çok azaldı ve 1 ay sonrasında yeniden mesleğimi icra etmeye başladım. Şimdi çok daha iyiyim. Erdem hocam işinde zirvede olmasına rağmen hala kendisini geliştirmek için çalışan, eğitimlerine devam eden, yenilikleri takip eden meslektaşlarına örnek olan bir insandır. Güler yüzü, ilgi ve alakası dolayısıyla kendisine çok teşekkürler…

Yorum Yapın

× WhatsApp