SHOULDER PAIN

The most common cause of shoulder pain is muscles, tendons, and other soft tissue damage. This occurs as a result of the impacts on the area, reverse movements or overloading the shoulder. Pain in the neck area of ​​the nerve compression can hit the shoulder. Among the more serious causes of shoulder pain; There are problems in some organs in the spinal cord, heart, lung and stomach region.

Collarbone Fracture: Blowing or falling on the collarbone may cause fracture of the bone.

Bursitis: Swelling and stiffness of the ‘bursa’ sac found on the joints that acts as a cushion may cause shoulder pain.

Scapula Fracture: A shoulder blade fracture may cause severe pain in the shoulder. The shoulder blade needs a strong impact to break.

Forced Tendons: Tendons supporting the shoulder, called the ‘rotator cuff’, may be hurt by heavy lifting, exercises, in particular sports involving the throwing of something. As a result, pain can occur when the shoulder is moved.

Shoulder Separation: The bond between the bridge bone (clavicle) and the scapula may be stretched or torn as a result of the impact.

Spinal Injury: Injuries from the head and spine can cause pain in the shoulders. These pains are usually accompanied by muscle spasms in the shoulder and neck.

SHOULDER PAIN” için 4 yorum yapıldı

Sanırım yıllar önce denizde taş sektirirken ilk darbeyi almıştı omuz eklemim. Yıllar içerisinde ağrı ben buradayım dedi aslında ama pek ciddiye almadım. Son 1.5 senedir de sabah 5 gece 12 çalışıp hiç egzersiz yapmayınca olanlar oldu. Artık her sabah ağrıyla kalkıyordum. Son 1 ayda da arabanın yan koltuğuna bile uzanamaz hale gelmiştim. Erdem hocayla görüşüp aynı gün tedaviye başladık.
İlk 2 haftada ağrım %50 azaldı. 1. Ayın sonunda değil yan koltuk arka koltuğa uzanmaya başladım. Şimdi 2.5 ay oldu artık neredeyse hiç sıkıntım kalmadı Tam açıklık sağlandı ağrıyla uyanmıyorum. Erdem Hocamın ve Zehra Hocamın sabrı beni artistik jimnastikçi yapar mı bilemem ama güçlendireceği kesin. Başta Erdem Hocam olmak üzere benimle ilgilenen tüm ekibe teşekkür ederim.

Bir senedir çözüm bulamadığım Donuk Omuz şikayeti ile Erdem Hocaya geldim. Profosyonel ilgisi ve sabırla kolumdaki her bir kasla tek tek uğraşması neticesinde şu an omzumu kullanabiliyorum. Erdem beye İrem hanıma ve Eda hanıma tedavim boyunca gösterdikleri ilgi kolaylık ve güler yüz için çok teşekkür eder kronik eklem ve kas ağrısı çeken herkese öneririm. Sağlıklı günler dilerim..

Yorum Yapın

× WhatsApp