ORTHOPEDIC

MANUAL THERAPY (OMT)

Manual therapy is a branch of science that has taken its place in modern medicine and dates back to historical Hippocrates.

Manual therapy techniques are applied by physiotherapists as a complementary treatment method. Combined with physical therapy methods and techniques, it prevents unnecessary surgeries and improves quality of life.

The basic principle is that when our body works like a machine, it is degenerated by the result of its own weight and the strategy of defeating gravity as well as the traumas that disrupt the body’s integrity while performing daily life movements, sometimes by performing the effects of the muscles that produce power.

While this degeneration does not initially make structural changes in our body integrity, long-term repetitions of the same mechanisms sometimes cause structural defects (such as calcifications, hernias, muscle tears and deformities).

At this point, the manual therapist reveals both impaired functioning and, if possible, they are health professionals who plan and maintain the health of the individual by planning the treatment methods that will correct the disorder.

The manual therapist uses the power mechanisms that the body develops as well as his hands while applying the treatment methods. That is, it does not use an external drug, device or electrical method. Because the problem is already related to the pain that occurs as a result of the pathological movements of our body. With this reference, when we correct the disorder, our bodies will use natural painless movement mechanisms. At the same time, although the problem is revealed with manual therapy methods, it will play a training role for the patient not to repeat the pain by regulating the lifestyle of the person.

What is the advantage of manual therapy over other treatments?

 • It provides the opportunity to recover in a shorter time than other treatments,
 • Most of the pain can be relieved even in a single session,
 • Success rate is very high,
 • Provides a fast and effective solution as direct applications are made to the problem area,
 • Practically used in evidence-based medicine and clinical information,
 • Does not require any drug use, it is completely natural,
 • No side effects.

In which diseases is effective?

 • Waist disorders; lumbar hernia, facet joint blockages, canal narrowing, waist shift,
 • Neck discomfort; neck hernia, neck flattening, facet joint problems, neck-related headache,
 • Shoulder problems; Muscle tear, Frozen shoulder, Impingement syndrome,
 • Elbow problems; Extensorendinitis (Tennis elbow), Flexionendinitis (golfer’s elbow), ulnar nerve entrapment neuropathy,
 • Wrist problems; Carpal tunnel syndrome, Dequervaintenosinovitis, dupuytren contracture
 • Hip problems; Hip dislocation, Priformis syndrome, Coxarthrosis, Hip replacement,
 • Knee disorders; Meniscus tears, anterior-lateral-posterior cruciate ligament ruptures, rehabilitation after knee replacement, chondormalazipatella, genuvarum-valgum-rekurvatum problems,
 • Ankle discomfort; heel spur, halluxosvalgus, tarsal tunnel syndrome, morton syndrome-neuroma,
 • Post-fracture rehabilitation: Special limitation techniques.

ORTHOPEDIC MANUAL THERAPY (OMT)” için 9 yorum yapıldı

Erdem hocamın Ankara daki muayenehanesinde uyguladığı Manuel terapi tedavisi ile yürümekte zorlanırken şükür belimdeki ağrıdan kurtuldum. Ayrıca kuru iğne tedavisi ile vücudumdaki sinirlerde rahatlama oldu ve egzersiz programı ile ağrılardan kurtuldum. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum

Kızım Sude’nin jimnastikte ki başarısı üzerine Ankara’nın bir kulübüne transfer oldu. Ancak beklenilmeyen sakatlığı nedeni sonrası o kulüp bizle hiç ilgilenmedi. Savaş hocamla tanıştık. Kimse teşhis koyamadı ama hocam tanığı koydu. Teşhis sonucu tedavi ve iyileşme sonrası dünyalar bizim oldu. Çok farklı bir ortam sıcak, samimi, disiplinli ve sonuç alıcı. Biz artık tedavi dışında da evimiz gibi hissediyoruz. Savaş hocam , erdem hocam ve diğer arkadaşlardan çok memnunuz. Sağlığımız en önemli unsur. Bunu bize sağlayan sizleri çok seviyoruz. İyi ki varsınız. (bugün Sude kendisini Erdem hocasıyla çok iyi hissediyor. Teşekkürler erdem hoca.

Bel, kalça, diz ve boynumda ağrılarım ve sıkıntıları vardı. Burada Erdem Yörükoğlu sayesinde sorunlarımdan kurtuluyorum ve gayet sağlıklı hissediyorum. Çok teşekkürler

Ben açıkcası Erdem beyi araştırarak gelmiştim. İyi olacağını biliyordum ama insanı özellikleri bakımından da bu kadar ilgili olacaklarını ( Erdem bey, Savaş bey, Serenay hanım) tahmin etmemiştim. Hepsi çok tatlı, sevecen insanlar. Hastaları olmaktan ziyade onları tanıdığım için de ayrıca mutluyum. Dediğim gibi Erdem bey mesleğinde nadir bulunan kişilerden gerçekten. Benim ağrılarım baya fazlaydı, belki fıtık derecesinde değildi ama günlük hayat aktivitelerimi engelleyecek düzeyde idi. Erdem bey sonuca yönelik değil de nedene yönelik tedavi ettiği için, yaptığı müdahaleler kalıcı oluyor. Ben açıkcası çok memnunum ve onunla çalışma fırsatı bulduğum için ayrıca kendimi şanslı hissediyorum.

Yorum Yapın

× WhatsApp