BACK PAIN

We can explain the low back pain as waist strain and posture disorders causing  damage at waist muscles, ligaments and joints.

Low back pain should be considered as the most common type of pain after headache in the world as well as pointing to the health problems as important as the person upset his / her work and social life.

Does your back hurt? Does the  pain relieve after rest? Or is it aggravated by the slightest movement and your back is locked.’’Lumbar Hernia’’ comes to mind when it comes to low back pain but the second most common pain in the world after headaches can be caused by other causes.

We can explain the low back pain as waist strain and posture disorders causing  damage at waist muscles, ligaments and joints. Lumbar pain is exacerbated by physical activity and relieving with rest is considered as one of the most common symptoms. The intensity of low back pain may increase with daily activities such as bending forward, standing for a long time and walking. Low back pain is one of the most important health problems affecting 75-85% of the population in any period of their lives.

Causes of Low Back Pain?

There may be many causes of low back pain. Tuberculosis, diseases such as brucellosis, osteoporosis; calcification, spreading elsewhere, or cancers caused by the backbone itself, is one of the major diseases that cause low back pain. One of the reasons for low back pain is the spread of organ disorders such as stomach, liver and kidney to the waist. Some causes of back pain are psychological and should be investigated extensively.

Who Has Low Back Pain?

Low back pain, most commonly seen in the 35-45 years of age, occurs equally in men and women. The incidence of low back pain is increasing in women over 60 years of age. Excessive weight gain, pregnancy, long standing situations, high heeled shoes for a long time and the difference in length in both legs, can be counted as the causes of low back pain. The occupations that cause low back pain are the long-distance drivers, those who use the vibrating earth auger machine, the heavy-weight lifters, the long-term stool and the occupational group workers who require sitting in the chair.

The cause of low back pain should be determined. The reasons for typical back pain can be listed as follows;

  • Congenital anomalies
  • Traumatic causes (spinal fractures or shifts)
  • Waist strain, postural disorders, lumbar hernia
  • Lumbar pain due to calcification of the lumbar spine
  • Diseases of the lumbar spine, such as tuberculosis and brucellosis
  • Osteoporosis, bone softening
  • cancers (spreading from somewhere else or caused by the spine itself)
  • Lumbar pain due to the spread of organ disorders such as stomach, liver and kidney to the lumbar region
  • Psychogenic back pain
  • Unsuccessful lumbar surgery (severe waist or leg pain occurring after failed lumbar surgery).

BACK PAIN” için 29 yorum yapıldı

Sevgili Erdem hocam elleriniz sihirli adeta. Kurumunuz çalışanlarının ilgisi sizin deneyiminiz skolyozlu belimi yeniden doğmuş gibi yaptı. İnsan manuel terapinizin müdavimi olabilir. Sonsuz teşekkürler….

Ben çok memnun kaldım, ağrılarım geçti.Manuel terapi yapıldı.Kendisini tv programından gördüm, sonrasında araştırıp yorumlara baktım.Manuel terapisi çok iyi geldi.Kendisine teşekkür ederim, çok ilgili bir fizyoterapist.

Belimde bir ağrı vardı, fizik tedavi yapıdı.Çok memnun kaldım.İnternetten araştırarak gittim.3.seanstan sonra çözüm buldum.Hala da gidiyorum, spor için kaslarımı güçlendiriyorum.

5 gün önce geldiğimde bel fıtığım sebebiyle bel kısmım, iki bacağım kütük gibiydi ilk seanstan itibaren müthiş bir rahatlama hissettim Erdem Hoca ve ekibine teşekkür ederim başarılarının devamını dilerim.

Tamamen tutulmuş belim ve sırtımdan dolayı geldiğim her seanstan belimi, sırtımı, başımı, boynumu ve omuzlarımı tamamen rahatlayarak ayrıldım. Sırt ağrılarım ise tamamen geçti. En son seansıma ise hiç doğrultamadığım belim için geldim ve inanılmaz şekilde rahatladım. İki büklüm geldiğim seanstan koşarak çıkabiliyorum. Erdem Bey ve ekibine sonsuz teşekkür ederim.

Bir süredir yoğun bir şekilde yaşadığım bel ağrılarım için tedavi ile birlikte Zehra Hocamın koordinesinde Pilates yapmaya başladım. Çok faydasını gördüm. Yaşadığım ağrılar çok hafifledi,Kliniktekilerin ilgisi ve öğreticiliği muazzam. Yardımları ve destekleri için herkese çok teşekkür ederim.

Gerçekten çok memnun kaldım sadece 2 seans gittim ağrılarım geçti Erdem bey sayesinde.Zehra hanımada çok teşekür ediyorum.

Bir süredir yoğun bir şekilde yaşadığım bel ağrılarım için Erdem Beye başvurdum.Erdem Hoca ve Zehra Hocamın koordinesinde Pilates yapmaya başladım. Çok faydasını gördüm. Yaşadığım ağrılar çok hafifledi, Erdem Hocamı
ve Zehra Hocamın ilgisi ve öğreticiliği muazzam. Yardımları ve destekleri için ikisinede çok teşekkür ederim.

NU…
Çok şiddetli bel ağrısı şikayetiyle geldim. Her yerim tutulmuştu. Erdem Hocanın tedavisinin ardından ağrılarımda ciddi azalma oldu. Şimdi daha rahat hissediyorum. Bel ağrısı şikayeti olan herkese öneririm…

Çok şiddetli bel ağrısı şikayetiyle geldim. Her yerim tutulmuştu. Erdem Hocanın tedavisinin ardından ağrılarımda ciddi azalma oldu. Şimdi daha rahat hissediyorum. Bel ağrısı şikayeti olan herkese öneririm…

Erdem Hocama gelmeden önce belimde çok ağrım vardı. Erdem Hocanın tedavileri sonrasında ağrı nedir unuttum. Çok memnunum.

Yorum Yapın

× WhatsApp